Wielu z nas obecnie spędza wiele godzin przed komputerem. Niestety nie wpływa to korzystnie na nasze zdrowie. Długie siedzenie przed ekranem może przyczynić się do suchości i zmęczenia oczu, które może być naprawdę dokuczliwe. Poniżej dowiesz się, co można robić, by przeciwdziałać pojawianiu się takich objawów.
Zmiana ustawień monitora
Warto zerknąć na ustawienia monitora, przy którym pracujemy. Jego ustawienia domyślne bardzo rzadko są odpowiednie dla oczu. Warto ustawić jasność i kontrast na minimalnym poziomie niezbędnym do komfortu pracy – jest to granica, w której obraz robi się szary. Dość szybko można się do tego przyzwyczaić, szczególnie że zbyt jasno ustawiony monitor może spowodować nawet ból głowy, poza tym taki monitor męczy oczy.
Okulary dla graczy lub filtr ekranowy
Monitory i inne wyświetlacze emitują dużo niebieskiego światła. Organizm ludzki oczekuje, że w porze wieczornej ilość tego rodzaju światła docierająca do oka maleje, zatem siedzenie przed komputerem po zmroku powoduje dostarczanie zbyt dużej jego ilości. Wpływa to na zahamowanie wydzielania melatoniny odpowiadającej za zdrowy sen, więc zbyt duże dawki przyczyniają się nie tylko do zmęczenia oczu, ale także zaburza dobowy cykl i może powodować problemy ze snem.
Jest jednak rozwiązanie. Dostęp niebieskiego światła do oczu można ograniczyć używając specjalnych okularów z filtrem światła niebieskiego albo filtrów zakładanych na ekran monitora. Przewagą takich filtrów jest to, że filtrują światło niebieskie dla wszystkich osób, które patrzą na pojedynczy monitor.
A może ciemne motywy?
Niektórzy uważają, że włączenie ciemnych motywów w różnych aplikacjach czy stronach internetowych lub samym systemie Windows jest sposobem na suche i zmęczone oczy. Jednak nie jest to prawdą. Lepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie jasności monitora, aby biel na ekranie komputera nas nie raziła. Niestety odczytywanie jasnego tekstu na ciemnym tle dodatkowo powoduje zmęczenie oczu, szczególnie w dzień. Ciemne motywy dobrze jest wprowadzić, gdy nie musimy czytać dużych porcji tekstu, a komputer umieszczony jest w ciemnym pokoju, bądź korzystamy z niego w nocy. Warto jednak wiedzieć, że nie powinniśmy korzystać z komputera w zupełnej ciemności.
Rozświetl swoje otoczenie
Gdy korzystamy z komputera w zupełnej ciemności, nasze oczy muszą ciągle adaptować się na zmianę do ciemnego otoczenia i jasnego monitora, poprzez rozszerzanie i kurczenie źrenic. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, w którym korzystamy z komputera. Dobrze jest pamiętać również, że światło nie powinno odbijać się od monitora – także światło słoneczne.
Odpowiednie ustawienie monitora
Po zmodyfikowaniu opcji monitora, należy też zadbać o jego odpowiednie ustawienie na biurku. Ważne jest, by znajdował się on w odległości od 60 do 100 centymetrów od głowy. Drugą czynnością powinno być ustawienie ekranu na takiej wysokości, by wzrok padał na górną trzecią część pod kątem około 20 stopni. Spowoduje to ograniczenie męczliwości oczu, a także zmniejszy się ryzyko wystąpienia bólów karku i problemów z kręgosłupem.
Rób przerwy
Dobrze jest raz na 15-20 minut odejść od komputera i wykonać kilka ćwiczeń oczu. Pierwsze z nich to, popatrz przez kilkanaście, do 30 sekund w dal, a potem ruszaj oczami, przykładowo robiąc nimi „ósemki”, aby mięśnie gałek ocznych rozruszały się. Innym ćwiczeniem jest patrzenie na zmianę po kilkanaście sekund na punkt oddalony o kilkadziesiąt metrów i przedmiot znajdujący się nieco bliżej, bez ruszania głową.
Warto zaznaczyć, że po odejściu od komputera lepiej jest nie patrzeć na inny ekran, na przykład smartfonu. Z tego powodu, że obserwując jakieś wyświetlacze, mrugamy rzadziej, co jest najważniejszym powodem nadmiernego wysuszania oczu.
Skonsultuj się z lekarzem
Jeśli pomimo stosowania się do powyższych porad, wciąż odczuwane jest zmęczenie i przesuszenie oczu, warto skontaktować się z lekarzem. On na pewno pomoże pozbyć się tego problemu albo przepisze specjalne krople, które nawilżają oczy. Jeśli oczom dolega coś poważniejszego, lekarz z pewnością będzie w stanie to stwierdzić.