Wyobraź sobie grę, w której nie potrzebujesz ani kontrolera, ani klawiatury, aby sterować swoim bohaterem. Zamiast urządzeń zewnętrznych sterujesz losami swojego awatara za pomocą fal mózgowych.
Wyobraź sobie, że myślisz – pójdę do przodu a bohater rusza do przodu, i wyciąga broń gdy tylko wyczujesz zagrożenie. System wykorzystujący fale mózgowe jako część interfejsu użytkownika nie musi ograniczać się do celów rozrywkowych. Zaawansowana protetyka, mechaniczne egzoszkielety sterowane „mocą umysłu” i inne urządzenia znane z filmów science fiction wydają się niemal na wyciągnięcie ręki, o ile „interfejs mózgowy” jest wystarczająco dokładny.
Czytanie w myślach, elektroencefalografia, interfejsy
Mózg jest niezwykłą maszyną, która – podobnie jak komputer – wykorzystuje do swojego działania impulsy elektryczne. Odczytywanie fal mózgowych, czyli zespołów impulsów elektrycznych, możliwe jest na dwa sposoby: inwazyjnie, za pomocą elektrod umieszczonych w mózgu oraz poprzez badanie potencjałów wychodzących z mózgu na powierzchnię głowy. Badanie potencjałów na powierzchni głowy, zwane elektroencefalografią (EEG), jest metodą bardzo często stosowaną w diagnostyce medycznej i eksperymentalnych interfejsach mózg-komputer. Gry sterowane ,,siłą umysłu” do tej pory są wykorzystywane raczej do rozwijania potencjału umysłu niż w celach rozrywkowych. Uważa się, że stosowanie tzw. biofeedbacku może wspomagać leczenie ADHD, wspomagać koncentrację i pamięć.
Nowa technologia opracowana przez naukowców z Australii umożliwia bezdotykowe i bezgłosowe sterowanie urządzeniami przez umysł.
Naukowcy z Sydney opracowali technologię biosensorów, która pozwoli człowiekowi obsługiwać maszyny wyłącznie poprzez kontrolę myśli. Technologia została wytestowana przez żołnierzy , którzy sterowali czworonożnym robotem za pomoca interfejsu mózg-maszyna. Urządzenie pozwalało na dowodzenie robotem z dokładnością 94%.
W pełni sparaliżowany użytkownik urządzenia Stentrode jest w stanie napisać i wysłać email lub przeglądać internet.
Stentrode to niemal bezinwazyjny układ komputerowy, jaki instaluje się wewnątrz ludzkiego mózgu. Do jego osadzenia nie jest potrzebna operacja na otwartej czaszce. Jednostkę aplikuje się przy pomocy specjalnego cewnika, wpuszczonego do wewnętrznej żyły szyjnej. W ten sposób użytkownicy Stentrode mogą korzystać z rozmaitych aplikacji, poleceń i funkcji. Od pisania cyfrową klawiaturą, po zarządzanie domowym systemem smart-home. Dla osób w pełni sparaliżowanych może być to gigantyczna zmiana jakościowa.
Dzięki technologii odczytywania modulacji fal mózgowych udało się już teraz osiągnąć wspaniałe cele, jak chociażby dać nadzieję na możliwość komunikacji ze światem sparaliżowanym ludziom. Technologia ta z pewnością nie powiedziała jeszcze swojego ostatniego słowa i to dopiero przedsionek „czytania w myślach”.